Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
Po - Ne (8 - 20 hod)
0 ks
za 0 Kč
Jsem tak prázdný......... Naplň mě :-)
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 3 000 Kč a máte dopravu ZDARMA

Doprava v obálce

TIP: Využijte možnosti levné dopravy!
Jen za 30,- Kč

doprava za 30 Kč

  1. Úvod
  2. Rady a tipy
  3. Rybářské články
  4. Návnady a Nástrahy na Kapry

Návnady a Nástrahy na Kapry

NÁVNADY A NÁSTRAHY NA KAPRY

Ahoj všichni po delším přemýšlení jsem se rozhodl napsat o nástrahách a návnadách pro lov kapra. Pro ty z Vás, kterým se to pořád plete, tak návnada je to, čím vnadíte a čím lákáte rybu k tomu co máte na háčku. Například koule šrotu nebo vařená kukuřice. No a to co máte na háčku se jmenuje nástraha :-). Samozřejmně že mnohdy je to jedna a ta stejná věc. Nástrahy a návnady rozdělujeme na živočišné a rostlinné.

Nástrahy živočišné

ŽÍŽALA HNOJÁK NEBO ROUSNICE

Jsou vhodné především na začátku sezóny. Dešťovky si můžeme nachytat po každém vydatném dešti v parcích, pod stromy i na posekaném trávníku. Na háčku drží velmi dobře a navíc jsou univerzální nástrahou pro všechny druhy ryb. Nevyžadují předběžné vnadění, jsou pravidelně přijímány a nevyvolávají u kapra obavu. Málokterý kapr odmítne správně nabídnutou rousnici. Je třeba si uvědomit, že hlavní přitažlivost žížal spočívá v jejich mrskání a kroucení. Proto je třeba nabízet je kaprům co nejpřirozeněji. Jejich přitažlivost se ještě zvýší po uštípnutí kousku jejich ocasu, neboť umožní vylučování jejich přirozené lákavé šťávy.
 
Výhody: Levná a účinná nástraha, hlavně pro lov se splávkem.
 
Nevýhody: Nedoporučuji na revírech, kde jsou sumečci američtí, protože díky jejich žravosti se kapr k  žížale nebo rousnici ani nedostane.
 

Červ moučný

Červi patří k nejlepším nástrahám v rybářském světě. A není se vůbec čemu divit. Červi jsou nutričně velmi bohatí, výživní, a kapři to moc dobře “vědí”. Červy napichujeme zlehka za kůžičku, kterou mají velmi jemnou.
 
Výhody: Rychlá a levná nástraha. 
               Nejlépe funguje v zimě a na jaře.
 
Nevýhody: Ohromný atak bílé ryby
 

Nástrahy rostlinné

Rohlík a jiné pečivo

Chytání kaprů na rohlík nebo jiné pečivo může být velmi zábavné. Zejména v letních měsících je tato metoda velice účinná a můžete s ní zažít mnoho srandy.Nejlepší je rohlík tak 2 dny starý,napařený nad párou a slisovaný mezi prkénka.


Výhody: Levná univerzální nástraha.
               Nejlépe funguje pro lov na mlaskačku z hladiny
 
Nevýhody: Atak bílých ryb
 

Chleba

Chleba je i v dnešní době velmi dobrou nástrahou pro lov kaprů. Proto právě tuto nástrahu s velkou oblibou používá celá řada rybářů. Na chlebu je výborné to, že jde „dále opracovávat“, takže z něj můžeme dělat další zajímavé a účinné nástrahy. Nejlepší je  nastražit kostku tvrdého chleba na háček a lovit s ní z hladiny.
 
 
 
Výhody: Levná nástraha,kterou má každý doma
                Dá se lovit na chlebové těsto nebo na tvrdou kostku z hladiny.
 
Nevýhody: Chleba není selektivní,takže malým cejnům a ploticím neunikne
 

Kukuřice

Kukuřice je a bude nejlepší nástrahou na kapry. Kukuřice mi nachytala nejvíce ryb v teplém období, ale i na jaře mám s kukuřicí dobré zkušenosti. Dá se upravovat kvašením nebo se dá koupit jako foukaná což je ,že se lehce vznáší. Doporučuji se podívat na nabídku kukuřice v zemědělských potřebách, protože v  rybářských krámech je až neskutečně předražená. Doporučuji kukuřici namáčet, tak na 3 dny a potom cca. půl hodiny vařit.
 
Výhody: Levná a dostupná nástraha.
              Kapři na ní reagují rychle.
              Více způsobů úpravy, nejlepší je kvašená.
 
Nevýhody: Kukuřici mají rádi i cejni, takže jim určitě neunikne.
                   Dlouhá příprava máčení a vaření.
 

Cizrna (římský hrách)

Cizrna neboli římský hrách je mnoha rybáři opomíjená nástraha a přitom má hodně předností. Na rozdíl od tygřího ořechu není pro ryby nebezpečná a je dobře stravitelná. Díky tomu, že sama o sobě nemá výraznou chuť, tak si ji rybář může upravit dle vlastních představ. Příprava cizrny na chytání je velmi jednoduchá, stačí ji předem namočit do vody, kde během cca 12 hodin nabobtná na maximální velikost a současně i změkne. Díky její nasákavosti tekutin bez současné fermentace je možné tekutinu, do které se namáčí, ochutit dle momentálních potřeb.
 
Výhody: Rychlá příprava a levná nástraha.
               Dá se dobře sehnat v obchodě buď zavařená nebo syrová.
 
Nevýhody: Díky tomu, že příjímá dobře okolní pachy tak nedoporučuji pro lov na bahně.
 

Brambor

K lovu kapra používáme uvařené brambory. Ty po uvaření následně mechanicky upravujeme. Brambor můžeme rozkrájet na kostičky, válečky či kuličky. Kousky bramboru poté nastražujeme na háček. Je lepší lovit kapry na trochu tvrdší brambory, ty lépe drží na háčku. Brambora se dá nastražit i pod háček na vlas.
 
 
 
Výhody: Dostupná potravina.
               Celkem účinná nástraha zvláště v letním období.
               Dobře přijímá esence,dipy a barvivo.
 
Nevýhody: Dlouhá příprava.
                   Chce to cvik pro zjištění ideální doby varu.
 

Těstoviny

V minulosti jedinou běžnou těstovinou byla v podstatě kolínka. Vyráběly se i jiné tvary těstovin, ale právě kolínka byla mezi rybáři nejoblíbenější. Vyplatí se uvařené těstoviny obalit do strouhanky, nějakého koření a pod., případně je můžeme vyválet v nějaké moderní vnadící směsi. Také je lze obarvit. Hlavně později z jara a v létě barevná vřeténka, kolínka či další tvary těstovin dost bodují!
 
Výhody: Levná nástraha za málo peněz.
               Možnost obalení ve strouhance a jiných mňamkách.
 
Nevýhody: Těstoviny mají rady bílé ryby jako cejn a plotice,takže musíme počítat i s mnoha záběry od bílé ryby
 

Boilies

Boilies je speciální rybářská nástraha a návnada z vařeného těsta a některých dalších přísad, mezi které může patřit rybí maso, mléko, obiloviny. Často se přimíchávají i vejce jako pojivo. V průmyslových krmivech jsou také obvykle přimíchány aromatické látky a různé posilující směsi. Boilies má vždy kulatý tvar, který umožňuje přesné nahození v místě lovu.
 
Vznik boilies se datuje od roku 1970, kdy dva anglický rybáři Lenny Middleton a Kevin Maddocks hledali způsob, jak lovit kapry bez toho, aby byli rozptylováni jinými rybami. Vývoj návnady s velkou tvrdostí a poměrně velkými rozměry způsobil, že ostatní ryby jako je cejn nebo lín měly s konzumováním potravy problémy. Díky své tvrdosti se boilies na rozdíl od tradičních návnad  tak rychle nerozpustí. Druhy boilies jsou : potápivé, plovoucí, mini boilies, rozpustné a vyvážené.


Výhody: Vysoce selektivní nástraha 
               Kapři jej přijímají v oblibě
               Variabilita v podobě tvaru,velikosti a příchutí


Nevýhody: Poměrně nákladná nástraha
                    Delší čekání na záběr

Pelety chytací

Pelety jsou slisované válečky, které mohou být složeny z mletých a rozdrcených surovin.Rozdíl mezi peletou a boilis je, že do pelet se nepřídávají vejce. Peleta zvláště účinná v teplejších měsících, ale díky rozpustnosti je peleta taky vhodná do chladných měsíců.
 
Výhody: Dobré přijímaní dipů a esencí.
               Výborná atraktivita díky své rozpustnosti.
 
Nevýhody: Poměrně nákladná nástraha.
                    Atak bílých ryb sice odolá, ale cejni se většinou nedají odradit.
 

Návnady  

Partikl

Partikl jsou plody rostlinného původu: různá semena, zrna a určité luštěniny. Pamatujte, že partikl musí být vždy předem namočený! Namáčení, popřípadě následné vaření má své opodstatnění. Je třeba myslet na to, že pokud bychom návnadu nijak neupravili, způsobili bychom rybám nemalé zdravotní komplikace, což rozhodně nechceme.
 
Doba namáčení se liší podle druhu daného partiklu. Po namáčení je důležité určité druhy partiklů povařit. Je nutné si také uvědomit, že přehnaným vařením zbavujeme partikl esencí a olejů. Proto doporučuji raději s ohledem na čas co nejdéle namáčet a minimálně vařit. Má oblíbená směs partiklu se skládá z pšenice, řepky , kukuřice, ale můžeme přídat i konopné semínko, lněné semínko, proso.
 
Výhody: Celkem levná a účinná návnada na kapry.
               Doporučuji koupit v zemědělských potřebách za zlomek ceny.
               Semínka dobře příjímají různé esence,boostery a jiná ochucovadla, stačí i sůl nebo cukr.
 
Nevýhody: Partikl mají v oblibě všechny druhy ryb, takže musíme počítat s tím,že na místě se nebudou vyskytovat jen kapři.
                    Poměrně zdlouhavá příprava máčení a vaření.
 

Krmné pelety

Levné pelety  už z podstaty věci obsahují jen levné suroviny a jsou proto vhodné ke krátkodobým vycházkám a spíše na vnadění než k nastražení. Obsahují především šroty, barvivo a nějakou vůni. Vyrábějí se lisováním za studena. Po styku s vodou se z nich prakticky ihned začnou uvolňovat drobné kousky, které jsou pro ryby sice lákavé, ale už za malou chvíli leží ve vodě jen maličké hromádky šrotu, které lákají především drobné ryby. Rozpadají se tím rychleji, čím teplejší je voda.
 
Výhody: Levná návnada. 
               Velký výběr příchutí, tvarů,velikostí a barev.
               Dobře absorbují tekutiny nejlépe oleje a jiné tekuté atraktory.
 
Nevýhody: Lákají na navnazené místo bílé ryby
                   Skladování doporučuji v uzavřených nádobách,protože si na peletách rády smlsnou myši.
 

Krmné boilies

Krmné boilies na kapry patří už dlouhé sezóny k velice oblíbeným návnadám. V posledních sezónách je totiž i krmné boilies cenově dostupné. A toto levné krmné boilies na kapry je proto oblíbenou složkou pro masivnější krmné kampaně.V současnosti je krmné boilies cenově srovnatelné s peletami. Přitom krmné boilies je v řadě ohledů lepší – třeba už jen v době rozpadu. Krmné boilies na kapry vydrží na lovném místě podstatně delší dobu a neláká tolik menší kapry nebo bílou rybu.
 
 
 
 
 
Výhody: Za málo peněz, hodně muziky.
               Velký výběr velikostí,příchutí a barev..
               Kdo nemá moc financí a chce lovit na boilies toto je nejlepší varianta pro začátek.
 
Nevýhody: Celkem ne moc selektivní díky své rozpustnosti.
 
To by asi bylo vše doufám, že jsem hlavně začínajícím kaprařům trochu pomohl. Napsal jsem pouze to co používám já a funguje mi to. Přeji všem plodnou sezonu ať to jezdí 
                                                                                 ahoj Roman Novák
Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Petrův zdar do e-mailu
Buďte první, kdo se dozví o zajímavostech, tajných slevách a rybářských novinkách. Rozesíláme 1 - 2x za měsíc.

Oblíbené značky rybářů

Jsme tu pro vás

 

Rybářské poradenství

Potřebujete poradit s výběrem?
Neváhejte se ozvat. Jsme také rybáři!

Petr Slovák

+420 722 245 930 Po - Pá (8:00 - 18:00) info@ngtfish.cz

facebook

Copyright © 2013 - 2019 NGTfish.cz - Všechna práva vyhrazena / Design od Lukáš Dubina
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz