Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
Po - Ne (8 - 20 hod)
0 ks
za 0 Kč
Jsem tak prázdný......... Naplň mě :-)
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 3 000 Kč a máte dopravu ZDARMA

Doprava v obálce

TIP: Využijte možnosti levné dopravy!
Jen za 30,- Kč

doprava za 30 Kč

  1. Úvod
  2. Rady a tipy
  3. Výběr vybavení
  4. Rybářské zátěže

Rybářské zátěže

Jak vybrat správné olůvko na ryby?

Těch tvarů, velikostí a hmotností je nesčetné množství. Existují stovky různých modelů rybářských olůvek, které se dají řadit do mnoha kategorií. Neexistuje totiž jedno univerzální olůvko, se kterým si vystačíte vždy a všude. Pro každou rybolovnou techniku existují určité tvary, které se pro jinou nemusí hodit. V tomto článku Vám představím ty základní varianty, které se používají nejčastěji. Více se budu věnovat zátěžím pro lov kaprů na položenou nebo na feeder.

Zátěž podle ryby, kterou jdu lovit:

  • Jdu lovit dravce na položenou (na těžko) – pro tuto metodu jsou vhodná průběžná olova v různých tvarech. Nejčastěji je to kulička nebo oliva pro rovná a tvrdá dna nebo různé placky pro bahnitá nebo svažitá dna. Gramáže od 1 do 50g, podle cílové ryby.
  • Jdu lovit dravce na přívlač – Pro tuto metodu lovu ryb se používají hlavně umělé nástrahy. Ty, které potřebují dodatečnou zátěž, jsou pak tzv. gumy nebo twistery. Pro tyto se používají zátěže s háčkem, které se nazývají jigy. Gumovou nástrahu jimi propíchnete tak, aby olověná kulička byla u hlavy a háček vycházel ze shora. Gramáže a velikosti se opět odvíjí od velikosti cílové ryby.
  • Jdu na sumce – olova na krále našich vod jsou nejčastěji doutníkového tvaru, ale hlavně těžká aby udržela nástražnou rybu na místě. Klidně i 300g. Objevují se i zátěže ve tvaru zvonu, které jsou vhodné pro lov sumců na pelety a na řekách.
  • Jdu lovit na splávek – Tak to budete potřebovat sadu vyvažovacích olůvek. Splávek je nutné precizně vyvážit a k tomu jsou nejvhodnější malé půlené bročky, které jednoduše nacvaknete na vlasec. Hmotnosti je pohybují od 0,1 až do 5g.
  • Jdu lovit kapry na položenou (na těžko) – Pro lov kaprů existuje několik základních tvarů, které se hodí pro různé situace. Blíže je popíšu níže.
  • Jdu lovit na feeder – Tak to chce krmítko. Jaké? Popíšu opět níže.

Materiál zátěží

Olovo – Nejčastější a nejefektivnější materiál, ze kterého lze vyrobit rybářskou zátěž. Má mnoho výhod, ale může být neekologický. Zvláště pak, pokud chytáte „na trhačku“ a necháváte odpadávat velké množství olova. Dle mého je to ale nenahraditelný materiál, který nelze překonat.

Beton s příměsemi – Momentálně velmi moderní a módní záležitost. Tyto olova jsou dobrá hlavně pro zavážení, nicméně pro dosažení optimální hmotnosti je třeba mnohem více materiálu a proto jsou často dost velká.

Kameny – Pro lov na daleko pomocí zavážení jsou ideální odpadávací varianty. Kámen buď navléknete na gumu a při záběru se uvolní nebo jej můžete navrtat a připevnit na něj obratlík.

Neolověné kovy – Olovo je téměř nenahraditelné, ale vcelku snadno se dají sehnat netoxické rybářské zátěže vyrobené z jiných kovů. Například všechny zátěže určené pro Britský trh nesmí obsahovat olovo. Mrkněte na zátěže značky NGT, ty jsou všechny netoxické.

Povrchová úprava zátěží

Nejčastěji se používá prášková barva. Díky ní mohou mít olova různé barvy pro různé typy revírů. Velmi často se olova vůbec nebarví a jsou přirozeně lesklá. Tyhle varianty nejsou tak oblíbené, protože jsou poměrně velmi nápadné na každém typu dna. Poslední roky se hodně používá imitace kamene. Zátěž pak vypadá jako kamínek na dně a je absolutně nenápadná.

Nejčastější tvary rybářských zátěží

Kapka neboli slza

Jeden z nejčastějších tvarů rybářského olova, který najdete na udicích rybářů. Má mnoho variant ale vždy má proudnicový tvar pro dosažení co nejdelších náhozů.

Při správné technice a při použití správného vybavení se dá dosáhnout náhozem i 180m. Kapka má velkou výhodu při nahazování, ale na druhou stranu se lehce zaboří do bláta nebo se skutálí z nějakého kopce na dně. Můžete narazit na variantu průběžnou, ale častěji se užívá varianta pevná s obratlíkem.

Grippa neboli placka

Tyto olova jsou vhodné hlavně pro lov na řekách, ale uplatní se i při lovu na svažitém dně nebo na blátě.

Často se používají při lovu ve velkých vzdálenostech pomocí zavážení. Díky svému tvaru se jejich hmotnost rozloží na velkou plochu a nepropadnou se nebo neskutálí.

Protože jsou relativně placaté, tak se dokonale přitisknou ke dnu a neodnese je tak snadno proud. Navíc mohou být opatřené malými „trny“, které se do dna zakousnou a drží ještě lépe. Jsou to skvělé olova, ale pro daleké nahazování absolutně nevhodné. Používají se často varianty průběžné i pevné s obratlíkem.

Placatá hruška

Jejich přednosti jsou podobné jako u varianty grippa s tím rozdílem, že bývají absolutně hladké a dokonale vyvážený bod pro dokonalý zásek. Jsou vhodné na revíry s členitým dnem nebo bahnem.

Díky svému tvaru se jejich hmotnost rozloží na velkou plochu a nepropadnou se nebo neskutálí. Používají se často varianty průběžné i pevné s obratlíkem.

Tri Bomb

To jsou olova vhodná pro daleké nahazování, ale nejsou tak náchylná ke kutálení nebo k zapadnutí do bláta. Když jednou vyzkoušíte tento tvar, nebudete chtít pro nahazování jiný.

Mají perfektně vyvážené těžiště pro dokonalý samo-zásek ryby.

Koule nebo oliva

Nejčastěji se používají při lovu menších kaprů nebo bílé ryby na položenou. Jsou jednoduchá, dokonale vyvážená a efektivní. Mohou se používat i při lovu dravců. Jejich užití je asi nejuniverzálnější ze všech olov.

Šestihran

Nejčastěji se používají při lovu menších kaprů nebo bílé ryby na položenou.

Jejich předností je, že se neskutálí ze svahu a nezapadnou do bláta tak snadno jako tvar koule. Vyrábí se výhradně v průběžných variantách v různých hmotnostech od 10 do 200g. Můžou s epoužívat i při lovu sumců.

 

Doutník

Tento tvar se používá téměř výhradně při lovu sumců. Má proudnicový tvar, který dokonale sedí na dně. Jsou výhradně průběžné a dělají se ve hmotnostech od 100g.

Krmítka na položenou

Rybářských krmítek je velká spousta druhů. Pro lov na klasickou položenou neboli na těžko, jsou oblíbená krmítka žebrovaná s průběžnou trubičkou.

Buď jsou žebra olověná, nebo podstatně lehčí ocelová. Obě varianty slouží k tomu, aby se do nich nacpalo co nejvíce krmítkové směsi.

Osobně mám rád ty s drátěnými žebry. Mohu tam nacpat více krmiva při zachování rozumné hmotnosti. Vyrábí se v hmotnostech od 15 do 70g a jsou pouze průběžné.

Krmítka na feeder

Feederových krmítek je ještě více druhů než krmítek na položenou. Nejpoužívanější jsou různé drátěné „klece“, které jsou opatřené olověnou zátěží.

Velmi často se používá i plast místo drátu. Tyto „klece“ mohou mít různé tvary, velikosti i hmotnosti. Mohou být průběžná nebo pevná s obratlíkem

Čím dál více oblíbená jsou krmítka pro tzv. method feeder. Tato bávají většinou placatá, opatřená žebrováním pro namáčknutí krmítkové směsi. Jsou dokonale vyvážená a vždy dopadnou placatou stranou na dno.  Opět mohou být buď průběžná nebo pevná s obratlíkem.

Závěrem

I když je rybářských olov opravdu hodně variant, časem si vyberete jen několik modelů, které Vám budou vyhovovat. Chodíte-li na kapry, pak bude nejčastějším tvarem asi kapka nebo slza. Při lovu na řece, blátě nebo svahu, budete jistě používat tvar grippa nebo hruška. Tyto tři modely nesmí kaprařům v tašce na olova chybět.

Když jsme u té tašky na olova….. Nepodceňujte ji. Je vhodné mít vždy a všude alespoň několik kusů zátěží od každého tvaru a hmotnosti. Dohromady to snadno překročí i tři kila a bez ní se Vám budou olova válet v batohu a ničit Vaši výbavu. Vhodný obal na olova Vám ušetří mnoho starostí.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Petrův zdar do e-mailu
Buďte první, kdo se dozví o zajímavostech, tajných slevách a rybářských novinkách. Rozesíláme 1 - 2x za měsíc.

Oblíbené značky rybářů

Jsme tu pro vás

 

Rybářské poradenství

Potřebujete poradit s výběrem?
Neváhejte se ozvat. Jsme také rybáři!

Petr Slovák

+420 722 245 930 Po - Pá (8:00 - 18:00) info@ngtfish.cz

facebook

Copyright © 2013 - 2019 NGTfish.cz - Všechna práva vyhrazena / Design od Lukáš Dubina
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz