Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
Po - Ne (8 - 20 hod)
0 ks
za 0 Kč
Jsem tak prázdný......... Naplň mě :-)
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 3 000 Kč a máte dopravu ZDARMA

Doprava v obálce

TIP: Využijte možnosti levné dopravy!
Jen za 30,- Kč

doprava za 30 Kč

  1. Úvod
  2. Rady a tipy
  3. Výběr vybavení
  4. Jak vybrat kaprový prut?

Jak vybrat kaprový prut?

jak vybrat kaprový prutPrutů na kapry, respektive prutů na položenou jsou na trhu stovky modelů a běžný rybář nemá šanci zorientovat se bez pomoci. Když už máte něco odchytáno, víte jaké jsou Vaše preference a dokážete si poradit, ale vybíráte-li první pruty, rozhodně Vám doporučuji přečíst si následující řádky. Pokusím se Vám alespoň částečně osvětlit několik důležitých aspektů výběru kaprového prutu.

Na začátek si musíme ujasnit jeden pojem.

Co to je vrhací zátěž prutu nebo taky testovaná křivka? Ve zkratce lze říct, že je to maximální hmotnost zátěže, se kterou můžete nahazovat. Pro ty, které to zajímá trochu podrobněji, tak zde je detailní popis:

Hodnoty v librách (lbs) udávají testovací křivku kaprového prutu, to znamená při jakém zatížení dojde k ohnutí prutu do pravého úhlu. Z tohoto údaje se dá potom přibližně odvodit vrhací zátěž převodem na gramy a vydělením číslem 16.jak vybrat kaprový prut V praxi to tedy potom vypadá následovně:

  • 3 lb = 1361g
  • 1361 : 16 = přibližně 85 g maximální vrhací zátěže
  • 85g x 0.8 = 68g ideální vrhací zátěže

Pokud si tedy koupíte 3lb kaprový prut, maximální vrhací zátěž pro vás bude 85g. Pojem maximální vrhací zátěž znamená, že budete nahazovat s maximální silou, zhoupnutím zátěže, nebo klidně i s rozběhem, aniž byste prutu nějak ublížili. Pokud se ocitnete v situaci (např. na proudné řece), kdy potřebujete použít olovo těžší, nezoufejte. Klidně na kaprový prut připněte 110g, nebo i 130g, nebo 150g olovo - tady už ovšem musíte nahazovat opatrněji a v žádném případě NE maximální silou, nebo s rozběhem. 

 

Teď pojďme k samotnému výběru

Nejprve si musíme odpovědět na tři základní otázky. Podle toho jak si odpovíte, zjistíte co potřebujete. Rozhodně si nekupujte prut jen podle některé z odpovědí. Zohledňujte vše a pečlivě zvažujte vaše priority a možnosti.

1) Kolik chci investovat?

jak vybrat kaprový prutTohle řeší asi většina z Nás jako první. Pruty na kapry mohou stát opravdu majlant. Existují modely klidně za 30 i 40 tisíc, ale o těch se bavit nebudeme. To jsou pruty ručně stavěné a často i na míru konkrétnímu rybáři. Dostatečný rybářský prut může začínat na ceně 1000kč. Na této hranici najdete většinou laminátové pruty, které bývají těžší a průměrově širší. Osobně bych Vám je moc nedoporučoval, protože s nimi není tak dobrý požitek při zdolávání.

Už u hranice kolem 1500 - 2000kč se dá koupit velice slušný kaprový prut z uhlíkových vláken a s dobrou výbavou. Jen to vždy bude otázka kompromisu mezi tím, zda budete mít prut tvrdý na daleké nahazování, nebo měkký s velkým ohybem na luxusní zdolávní. Popravdě vždy to bude otázka kompromisu, ale s vyšší cenou se zmenšuje jeho dopad. Zkušenost je taková, že pokud to není vyloženě nahazovací speciál, tak s vyšší cenou je vyšší pravděpodobnost, že s takovým prutem nahodíte velmi daleko a přitom si užijete i parádní zdolávání.

2) Kde a jak budu chytat?

jak si vybrat kaprařský prutJestli máte v plánu s jedním prutem chytat všude a všemi lovnými způsoby tak to Vás asi zklamu. Dá se pořídit relativně univerzální kaprový prut, ale opět to bude otázka určitých kompromisů a nikdy to nebude 100% ono.

Jestli budete chtít nahazovat pravidelně za hranici 100m, je třeba tomu přizpůsobit výbavu. Zvolit tvrdý prut s velkými očky v délce alespoň 3,6m. Pokud budete naopak chytat na malé vodě s krmítkem nebo na splávek, pak Vám bude pravděpodobně stačit měkký prut v délce okolo 3m. Není tak náročný na přepravu a manipulace na břehu je snažší.

Pro zavážení, lov nebo zdolávání z lodě je ideální kombinace tvrdého a krátkého prutu. Manipulace s takovým prutem je v lodi mnohem snažší a o podebírání ryby ani nemluvím. Stejně tak na menší řeku je vhodný malý a tvrdý prut.

Univerzálními pruty by se dali nazvat pruty v délce 3,6m a zátěži 3,0lb. Berte to prosím s rezervou. Vždy je nutné bráát v potaz spoustu parametrů a taky doporučení výrobce.

3) Jaké jsou Vaše transportní možnosti?

jak vybrat kaprový prutÚplně nejlepší by bylo, kdyby se dalo k vodě jezdit s jednodílným prutem. Je ale nemožné vláčet s sebou tři a půl metrovou tyč a převézt ji v autě nelze už vůbec. Ideální jsou proto dvoudílné pruty. Čím méně spojů, tím menší pravděpodobnost selhání prutu a taky lepší vlastnosti při nahazování a zdolávání. 

Dnešní technologie jsou ovšem schopné vyrobit kvalitní prut i s více díly. Mnoho zákazníků preferuje pruty třídílné, protože jsou skladné a pořád mají dobré vlastnosti. Existují i pruty s více díly, tzv. cestovní, které mohu doporučit hlavně do letadlam kdy nemusíte platiut extra cenu za zavazadlo nebo i do batohu na kolo. Svými vlastnostmi budou dělené pruty vždy lepší než pruty teleskopické.

Teleskopické pruty mají jednu velkou výhodu. Tou je transport v kombinaci s rychlou přípravou. Přepravní délka je většinou do jednoho metru a u vody je stačí jen rychle rozdělat a můžete nahazovat. Jejich nevýhod je ovšem v porovnání s dělenými pruty více. Jsou mnohem tužší a nepřenášejí pohyb ryby tak dobře k rybáři. Když koupíte měkký model, bude většinou křehký. Jsou taky mnohem širší a těžší. Doporučil bych je rybářům, kteří netráví u vody mnoho dní v roce. Dobré jsou též pro malé rybáře a rybářky, kterým budou vyhovovat více než pruty dělené.

Parametry prutu

1) Délka

Pro cílený lov kaprů jsou vhodné pruty od délek 2,4m až po 3,9m. V extrémních případech se dají užít pruty kratší nebo naopak i delší. Standartní délky jsou v rozmezí 2,7m - 3,6m. 

Čím delší bude prut, tím lépe se sním bude nahazovat do extrémních dálek. Nahazovací speciály mají většinou délku od 3,6m ale spíše 3,9m. Velká většina rybářů začíná s délkou 3,6m, nicméně hodně z nich časem pořídí i sadu kratších prutů. S dlouhým prutem budete totiž jako slon v porcelánu, když zamíříte chytat na malé řece pod koruny vrb. Na taková místa potřebujete naopak prut krátký, který má všeobecný název stalkingový prut nebo prut na šoulačku. Stejně tak bude krátký prut mnohem vhodnější při lovu z lodě.

2) Vrhací zátěž

Tento pojem jsme si ujasnili už výše, ale teď se pojďme věnovat konkrétním variantám. Ve zkratce se dá říct, že čím vyšší zátěž, tím je prut vhodnější na daleké nahazování. Nicméně nesmí se to přehánět a opravdové nahazovací speciály se pohybují někde kolem 3,5lb. S těmito pruty se Vám bude lehce házet opravdu daleko. Zkušení specialisté dokáží atakovat hranice 180m, což je neskutečná vzdálenost. Nevýhodou bude ovšem nepříliš atraktivní zážitek ze zdolávání. Prut se nebude moc dobře ohýbat a rybu na konci vlasce téměř necítíte.

Opakem nahazovacích prutů jsou zdolávací speciály. Ty mají vrhací zátěž okolo 2,25lb. S těmito modely je radost zdolávat i malou rybu. Mnohdy bez nutnosti povolovat brzdu navijáku. Jejich ohebnost dovoluje vypružit výpady ryb a využít tak téměř celý ohyb prutu. Často se ohýbají až do plné paraboly. Jejich nevýhodou je ovšem nemožnost atakovat hranici 100m. Tyhle pruty doporučuju na vody, kde nejsou pod hladinou kořeny nebo větve a kde nepotřebujete házet daleko.

3) Materiál

Nejčastěji používaným materiálem při výrobě blanků kaprových prutů je uhlíkové vlákno. Blank je samotná tyč bez oček, sedla a rukojeti. Karbon může být různé kvality a vyroben různým způsobem. Stejně tak prut může být za pomoci tohoto materiálu vyroben různýmy technologiemi. Od toho se samozřejmně odvíjí i cena. Pro lov kaprů bych Vám tento materiál rozhodně doporučil. Běžně se dá narazit na pojem CARBON 24T nebo třeba CARBON 30T. Čím vyšší číslo, tím vyšší tlak byl při výrobě prutu použitý a tím lepší vlastnosti může nabídnout.

Mezi použité materiály určitě patří i druh rukojeti. Mezi nejběžnější patří duplon nebo korek. Který materiál si vyberete už není tak důležité. Každý má něco, ale vlastnosti prutu to nezmění. Ve zkratce lze říct, že korek je pro milovníky "staré školy", je příjemný na omak a reativně teplý v zimě. Nevýhodou může být, že jeho krásná světlá barva nevydrží věčně a časem zajde. Taktéž je náročnější na údržbu. Duplon neboli pěna je lehce omyvatelný, velmi odolný a praktický. Na druhou stranu nemusí být tak vzhledově atraktivní. Jěště existuje tzv."smršťovačka". To je jakýsi tenký potah samotného blanku prutu. 

4) Použité díly

Když se řekne díly u prutu, mají se namysli hlavně očka a sedlo pro naviják. Očka prutu jsou velmi důležitou součástí prutu a dokáží výrazně ovlivnit jeho vlastnosti. Výplň oček pro lov kaprů je keramická a dovoluje použití i pletené šňůry. Může být tenkostěnná, nebo silná. Velikost oček ovlivňuje odvíjení vlasce. Obecně se dá říct, že čím větší očka, tím dál se dá hodit. Vždy je to ovšem o zkušenostech, stylu nahazování a taky navijáku. 

Sedlo navijáku je "technické řešení" uchycení prutu. Běžně jsou i dražší pruty okolo 3tis osazeny plastovým sedlem navijáku. Není to špatně a použité plasty jsou většinou kvalitní. Sedla jsou většinou šroubovací a naviják drží velmi pevně. 

Co říct závěrem?

Výběr kaprového prutu nepodceňujte a nevíte-li si rady, obraťte se na mě. Rád Vám poradím. Jen s prutem, který bude správně dimenzován bude opravdová radost chytat a budete chtít u vody trávit více času.

Petrův ZDAR

Petr Slovák

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Petrův zdar do e-mailu
Buďte první, kdo se dozví o zajímavostech, tajných slevách a rybářských novinkách. Rozesíláme 1 - 2x za měsíc.

Oblíbené značky rybářů

Jsme tu pro vás

 

Rybářské poradenství

Potřebujete poradit s výběrem?
Neváhejte se ozvat. Jsme také rybáři!

Petr Slovák

+420 722 245 930 Po - Pá (8:00 - 18:00) info@ngtfish.cz

facebook

Copyright © 2013 - 2019 NGTfish.cz - Všechna práva vyhrazena / Design od Lukáš Dubina
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz