Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
Po - Ne (8 - 20 hod)
0 ks
za 0 Kč
Jsem tak prázdný......... Naplň mě :-)
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 3 000 Kč a máte dopravu ZDARMA

Doprava v obálce

TIP: Využijte možnosti levné dopravy!
Jen za 30,- Kč

doprava za 30 Kč

Jak se loví amuři

Lov amura

Ahoj všichni rozhodl jsem se napsat pár řádků o lovu této krásné a silné ryby. Věřím,že Vám některá z rad pomůže k ulovení kapitálního kousku.

Výskyt a popis

Amur bílý je původním druhem obývající vody na dálném východu, které se vlévají do Tichého oceánu. Především jsou to ruské řeky Amur a Ussuri. K nám se amur dostal v šedesátých a sedmdesátých letech. 20. století z důvodu jeho schopnosti požírat vodní porosty. V dnešní době už amur obývá prakticky všechny světadíly. Tělo amura se vyznačuje torpédovitým tvarem. Temeno hlavy je ploché a oči jsou posunuty níže. Amur má mohutnou ocasní ploutev a jeho velké šupiny jsou s výjimkou břicha tmavě lemovány.
 
V našich klimatických podmínkách dospívá jikrnačka (samice) amura zpravidla mezi 6 - 8 rokem života, u mlíčáka (samec) mezi 5 - 6 rokem. Rozmnožování amura probíhá v drtivé většině pomocí umělého výtěru. Amur je teplomilnou rybou. Nejvyšší potravní aktivitu vykazuje při teplotách mezi 20 - 28 stupni. V ideálních teplotních podmínkách dokáže dospělý jedinec amura ročně dosáhnout přírůstku až 2 kg. V České republice je chován v sádkách společně s kaprem.

Náčinní

Pruty používáme podobné, jako na lov kapra, je však vhodné použít měkčí pruty s rychlou akcí. Výpady amura jsou hlavně u břehu velmi prudké a je dobré, když Vám prut "vypruží" vetšinu z nich. Pokud nemůžeme vyvážet a potřebujeme nástrahu odhodit na vetší vzdálenost, je nutností použít tvrdší prut od 3 lb výše. Vlasec doporučuji silnější o nosnosti od 10kg. Na položenou na stojaté vodě pak doporučuji průbežnou montáž se 7 g zátěží, zarážku a háček velikosti 2. Háček je vhodné zvolit se širokým obloukem. Amur má totiž silné pysky a malý háček se nemusí bezpečně zaseknout. Nebojte s eproto pevných a velkých háčků. Není to jako s kapry.

Lokalizace

Amura hledejme spíše v mělčích místech poblíž vodních rostlin nebo přímo v nich. Stejně jako kapr se amur cítí bezpečně v blízkosti potopených stromů, členitého reliéfu dna, pod převislými větvemi, kde má dostatek napadané potravy. Nejlépe lze amura vypozorovat za slunného dne přímo pod hladinou. Nejlepší výhled nám zajistí vyšší strom. Rozhodně doporučuji polarizační brýle, které Vám dopomohou k jeho úspěšné lokalizaci. Nebojte se vylézt na nějaký strom u břehu rybníka, nebo na vyvýšené místo. Odtud uvidíte nejlépe.

Návnady

Pro lov amurů je nejlepší a nejuniverzálnější návnadou kukuřice.Důležité je zejména použít dostatečné množství návnady. Amuři jsou velmi žravé ryby, které sežerou mimořádné množství potravy. Skvělá je kromě vařené kukuřice i kukuřice kvašená, která je velmi lákavá. 
Druhou a velmi účinnou možností je použití ovoce - švestky, třešně, mirabelky. V obou případech je klíčové alespoň dvoudenní předkrmení na takovém místě, kde jsou amuři vidět nebo je pravděpodobné, že se zde budou krmit. Je-li na lokalitě hodně velkých amurů, použijme tolik návnady, kolik jen můžeme. 10 kg mirabelek nebo 50 kg vařené kukuřice na den nemusí být přehnané množství.

Nástrahy

Lovíme-li amury na ovoce, čím zralejší a sladčí ovoce amurům nabídneme tim spíš uděláme záběr. Na nedozrálé ovoce bývá záběr, až když vše ostatní na lovném místě vyzobou. Při lovu na mirabelky nebo švestky je  důležité časté dokrmování během lovu.
Další dobrou nástrahou je určitě boilies nebo pop-up. Boilies má velkou výhodu,protože dokáže být ve vodě nastražené několik hodin či dokonce dní. Také i zde platí, že více amuři vyhledávají sladší potravu a reflexní barvy.
Dá se také lovit na rákos, listy z vrby, pampeliškový květ, kostku chleba nebo patky rohlíku, které jsou nejlepší pro lov z hladiny.
Jako poslední a nejlepší je ale kukuřice. O účincích kukuřice při lovu amura se moc dobře ví už dlouhou dobu. V současné době je na trhu k dostání různě ochucená a barvená kukuřice, ale nejlepší je kvašená neochucená. Tu mají torpéda nejradši.

Zdolávání

Povolte brzdu!!Asi nejdůležitější rada při zdolávání amura. Nejednomu rybáři se stalo osudným právě utažení brzdy. Amur je velice bojovná ryba. V prvních chvílích zdolávání se to nemusí tak jevit, ale jakmile ucítí břeh, případně podběrák stane se z něj neskutečný bojovník. Rozhodně nesmíte podcenit ani podběrák. Doporučuju minimálně ramena o délce 100cm a silnou síťovinu. Mnohdy amur začně řádit právě až v podbráku.

To bude asi vše. Ať se vám daří při lovu torpéd a od vody zas někdy ahoj.
 
Roman Novák
Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Petrův zdar do e-mailu
Buďte první, kdo se dozví o zajímavostech, tajných slevách a rybářských novinkách. Rozesíláme 1 - 2x za měsíc.

Oblíbené značky rybářů

Jsme tu pro vás

 

Rybářské poradenství

Potřebujete poradit s výběrem?
Neváhejte se ozvat. Jsme také rybáři!

Petr Slovák

+420 722 245 930 Po - Pá (8:00 - 18:00) info@ngtfish.cz

facebook

Copyright © 2013 - 2019 NGTfish.cz - Všechna práva vyhrazena / Design od Lukáš Dubina
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz