Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
Po - Pá (8 - 18 hod)
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 2 500 Kč a máte dopravu ZDARMA

Doprava v obálce

TIP: Využijte možnosti levné dopravy!
Jen za 30,- Kč

doprava za 30 Kč

  1. Úvod
  2. Rady a tipy
  3. Výběr vybavení
  4. Jak Vybrat rybářský naviják?
21.01.2017

Jak Vybrat rybářský naviják?

Naviják rozhodně patří k tomu nejdůležitějšímu rybářskému vybavení, které většina rybářů nutně potřebuje pro úspěšný lov. Při svém výběru tedy pečlivě zvažujte, který naviják pro vás bude ten pravý a díky kterému si rybolov opravdu užijete. Rybářské navijáky navíc patří k dražší výbavě, jež vám bude sloužit roky. Proto přinášíme stručného rádce pro výběr nového navijáku.

 

Na začátku je nutné, stejně jako u prutu odpovědět si na několik otázek. Tyto odpovědi Vás navedou ke správnému rozhodnutí. Mnohdy je výběr navijáku otázkou kompromisů mezi cenou, účelem a kvalitou. Postupem času ale každý rybář zjistí, že nelze mít jeden naviják na všechny způsoby lovu a pro všechny příležitosti.

 

Co je třeba vědět před nákupem prutu:

1) Jaké ryby chcete chytat?

2) Přední nebo zadní brzda? Nebo snad Baitrunner?

 

1) Jaké ryby chcete chytat?

  • na kapry, na položenou i na feeder lze doporučit baitrunnery (navijáky s volnoběžnou cívkou), ale i klasické smekací navijáky, s přední nebo zadní brzdou. Velikost a typ brzdy pak volíme podle našich potřeb.
  • na pstruhy použijeme při muškaření menší muškařské navijáky, pro přívlač lehké smekací nebo navijáky s krytou cívkou
  • na dravce se vždy vyplatí dbát především na kvalitní brzdu, smekací navijáky s bojovou brzdou jsou tou nejvhodnější volbou
  • na sumce poslouží dobře velké smekací navijáky, pokud použijete multiplikátor, rozhodně chybu neuděláte
  • na mořské ryby se kromě asi nejoblíbenějších multiplikátorů používají i smekací navijáky. Dbejte na povrchovou úpravu, která odolá slané vodě
  • na dírky (zimní rybolov pod ledem) se používají především malé smekací navijáky nebo klasická kolečka

Baitrunner (smekací)

Naviják Tica Abyss

Zadní Brzda (smekací)

Přední Brzda (smekací)

Multiplikátor

 

Muškařský naviják

 

 

 

Smekací navijáky na kapry, klasickou položenou i feeder

Ohromné a nepřeberné množství různých modelů, které jsou na trhu, vás nemusí nijak děsit. Jakmile si ujasníte účel, ke kterému primárně naviják pořizujete, výběr nebude až tak složitý. Na kvalitě smekacího navijáku bychom rozhodně příliš šetřit neměli, navijáčky z různých sad a od neznámých výrobců sice mohou chvíli šlapat jako, jejich kvalita a životnost však nebývá ani průměrná. Hodí se tak pro opravdu svátečního rybáře nebo pro začínající mládež, ale i u nich může být důvodem frustrace. Těm nejlevnějším plastovým navijákům za sto korun se tedy raději pořádným obloukem vyhněte.

 

Kvalitní smekací naviják by měl umožňovat snadné provádění i velmi dlouhých a přesných hodů, pojmout dostatečné množství vlasce nebo šňůry, především však musí být vybaven kvalitním brzdovým systémem. Sice nelze jednoznačně tvrdit, že čím víc má naviják ložisek, tím je lepší, ale osazení opravdu kvalitními ložisky je především u nejvíce namáhaných navijáků bezpodmínečnou nutností. Rolnička překlápěče musí být vyrobena z co nekvalitnějšího materiálu a musí se točit zcela lehce. Je to jedno z nejexponovanějších míst navijáku.

 

Zpřevodování více či méně do rychla volíme podle typu navijáku a stylu, jakým budeme chytat. Při stahování težkého olova z veké dálky je vždy vhodnější volit pomalý ale silný převod, aby Vás nebolela ruka. Na druhou stranu může být pohodlnější mít rychlý převod a na jedno otočení kličky namotat i Většina smekacích navijáků nabízí i rychlé přehození kličky pro navíjení druhou rukou, což ocení zejména leváci.

 

Dostupnost náhradních cívek je dalším velice důležitým faktorem, můžeme mít navinuty různé vlasce i šňůry v odlišných sílách a pouhým "stisknutím knoflíku" a nasazením jiné cívky je celá výměna hotová a nemusíme tedy s sebou nosit několik dalších navijáků pro případ potřeby. Vyrábějí se i cívky s extrémně vekou kapacitou pro maximální návin, pokud uvidíte cívku naopak mimořádně mělkou, jde o speciální cívku, která je určena pro hodně slabé vlasce. Všeobecně platí, že hluboká cívka je dobrá pro daleké zavážení a mělká zase pro daleké nahazování. Navíc, pokud nechcete navinout hned několik kilometrů, použijete právě mělkou cívku, jinak se za vlasec nedoplatíte.

 

O tvaru, kóničnosti a dalších parametrech cívek se toho nadiskutovalo už moc, zjednodušeně platí, že cívka musí být především správně zaplněna (ani málo, ani moc), vlasec či šňůra správně a stejnoměrně navinut a utažen. Prakticky každý smekací naviják je opatřen vypínatelnou zarážkou zpětného chodu a můžete tak točit oběma směry. Pokud nechcete používat brzdu a zdolávat rybu přes ni, můžete využít právě tohoto zpětného chodu a rybě povolovat zpětným točením navijáku.

 

2) Přední nebo zadní brzda? Nebo snad Baitrunner?

Přední brzda má několik nesporných výhod. Je to především citlivá regulace tahu brzdy, která svůj odpor nesmí změnit ani po dlouhotrvajícím boji s rybou nebo po namočení do vody. Jediné úpravy odporu brzdy musí provádět rybář. Přední brzda v provedení okřídlené matice nebo perforované hvězdice zůstává oblíbeným řešením již od prvních smekacích navijáků. Většinou je v jejím středu umístěno i tlačítko pro snadné uvolnění cívky a její rychlou výměnu. Brzda tohoto typu u moderních navijáků funguje opravdu spolehlivě a dávno pryč jsou problémy s navlhlými plstěnými podložkami. Tyto navijáky jsou vhodné i pro lehkou plavanou a přívlač, někdy jsou doplněny zároveň i bojovou brzdou, o které bude za chvíli také řeč. Lehčí navijáky s přední brzdou jsou pro lov menších a středně velkých ryb velmi dobrou volbou.

 

Naviják Tica Scepter GTW

 

Zadní brzda je řešením, které se objevilo značně později a často je v posledních letech kombinováno i s bojovou brzdou. Ovládací prvek zadní brzdy, tedy nejčastěji otočné kolečko, umožní manipulaci bez rizika kontaktu s vlascem nebo šňůrou, což ocení rybář především při ostrém souboji s rybou. Některé navijáky jsou doplněny ještě o páčkovou brzdu, která se ovládá velmi snadno, protože je umístěna před nožkou navijáku a při finálním závěru a podebírání či vylovování její pomocí můžeme poměrně citlivě rybě trochu zvýšit odpor, aniž bychom museli pustit kličku z druhé ruky.

 

 

Volnoběžná a bojová brzda není vůbec to samé! Systém baitrunner, jinak také označení „volnoběžná brzda“ je vlastně konstrukčním řešení navijáku, který disponuje současně dvěma, na sobě zcela nezávislými brzdovými systémy. Kde jsou ovládací prvky umístěny, to není rozhodující, důležitý je princip. Termín „bojová brzda“ zní podobně, ale jedná se o něco docela jiného. I tady je opět základem klasický brzdový systém, který je ale doplněn o páčku, jejíž pomocí může rybář snadno a pohotově nastavený odpor brzdy zvýšit nebo snížit podle potřeby, aniž by přitom rybář manipuloval s nastavením brzdy samotné!

 

Naviják Tica Abyss

 

Několik rad na konec.

Vždy musíme zvolit odpovídající velikost, ale dalšími důležitými parametry bude provedení a kvalita brzdového systému i hmotnost navijáku. Dbejme i na precizní řemeslné provedení. K navijáku patří i vhodný obal nebo pouzdro, nárazy i znečištění jsou čato důvodem krátké životnosti nebo i dalších problémů. Pro chytání na moři dbejme na to, aby naviják byl vyroben s povrchovou úpravou, která se agresivním složkám (zejména soli) mořské vody nepoddá a stejně po chytání raději naviják pořádně omyjme. Kvalitní muškařský naviják je kamarád na celý život, vybírejte tedy pečlivě!

 

Údržba navijáků (ať už se jedná o jakýkoli typ) je věc, kterou nelze podceňovat. Občasné zbavení mechanických nečistot a promazání zvládne každý. Jakmile se u navijáku začkou projevovat nepravidelnosti nebo jiné problémy v chodu, vhodným řešením je obrátit se na odborný servis. Včasnou výměnou poškozeného dílu předejdeme dalším poškozením, ke kterým by mohlo při jejich zanedbání dojít. Pečlivá údržba a občasná kontrola mnoho času nezabere, přitom se nám tato péče vrátí v podobě mnohem delší životnosti navijáku.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Petrův zdar do e-mailu

Oblíbené značky rybářů

Jsme tu pro vás

 

Rybářské poradenství

Potřebujete poradit s výběrem?
Neváhejte se ozvat. Jsme také rybáři!

Petr Slovák

+420 722 245 930 Po - Pá (8:00 - 18:00) info@ngtfish.cz

facebook

Copyright © 2013 - 2019 NGTfish.cz - Všechna práva vyhrazena / Design od Lukáš Dubina
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz