Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
Po - Ne (8 - 20 hod)
0 ks
za 0 Kč
Jsem tak prázdný......... Naplň mě :-)
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 3 000 Kč a máte dopravu ZDARMA

Doprava v obálce

TIP: Využijte možnosti levné dopravy!
Jen za 30,- Kč

doprava za 30 Kč

07.02.2020

Lov amura

Ahoj všichni rozhodl jsem se napsat pár řádků o lovu této krásné a silné rybě.

Výskyt a popis
Amur bílý je původním druhem obývající vody v dálném východu, které se vlévají do Tichého oceánu. Především jsou to ruské řeky Amur a Ussuri. K nám se amur dostal v šedesátých a sedmdesátých letech. 20. století z důvodu jeho schopnosti požírat vodní porosty. V dnešní době už amur obývá prakticky všechny světadíly. Tělo amura se vyznačuje torpédovitým tvarem. Temeno hlavy je ploché a oči jsou posunuty níže. Amur má mohutnou ocasní ploutev a jeho velké šupiny jsou s výjimkou břicha tmavě lemovány.
 
V našich klimatických podmínkách dospívá jikrnačka (samice) amura zpravidla mezi 6 - 8 rokem života, u mlíčáka (samec) mezi 5 - 6 rokem. Rozmnožování amura probíhá v drtivé většině pomocí umělého výtěru. Amur je teplomilnou rybou. Nejvyšší potravní aktivitu vykazuje při teplotách  mezi 20 - 28 stupni. V ideálních teplotních podmínkách dokáže dospělí jedinec amura ročně dosáhnout přírůstku až 2 kg. V České republice je chován v sádkách společně s kaprem.
 
Náčinní
Pruty používáme podobné, jako na lov kapra, je však vhodné použít měkčí pruty s rychlou akcí. Pokud nemůžeme vyvážet a potřebujeme nástrahu odhodit na vetší vzdálenost, je nutností použít tvrdší prut od 3 lb výše. Vlasec doporučuji silnější o nosnosti 18 až 20 kg. Na položenou na stojaté vodě průbežnou montáž s 7 g zátěží, zarážku a háček velikosti 2.
 
Lokalizace
 
Amura hledejme spíše v mělčích místech poblíž vodních rostlin nebo přímo v nich. Stejně jako kapr se amur cítí bezpečně v blízkosti potopených stromů, členitého reliéfu dna, pod převislími větvemi, kde má dostatek napadané potravy. Nejlépe lze amura vypozorovat za slunného dne přímo pod hladinou. Nejlepší výhled nám zajistí vyšší strom.
 
Návnady
Pro lov amurů je nejlepší a nejuniverzálnější návnadou kukuřice. Důležité je zejména použít dostatečné množství návnady. Amuři jsou velmi žravé ryby, které sežerou mimořádné množství potravy. 
Druhou a velmi účinnou možností je použití ovoce - švestky,třešně,mirabelky. V obou případech je klíčové alespoň dvoudenní předkrmení na takovém místě, kde jsou amuři vidět nebo je pravděpodobné, že se zde budou krmit. Je-li na lokalitě hodně velkých amurů, použijme tolik návnady, kolik jsme schopni. 10 kg mirabelek nebo 50 kg vařené kukuřice na den nemusí být přehnané množství.
Nástrahy
Amury lovíme na ovoce, čím zralejší a sladčí ovoce amurům nabídneme tim spíš uděláme záběr. Na nedozrálé ovoce bývá záběr, až když vše ostatní na lovném místě vyzobou. Při lovu na mirabelky nebo švestky je  důležité časté dokrmování během lovu. Další dobrou nástrahou je určitě boilies nebo pop-up. Boilies má velkou výhodu,protože dokáže být ve vodě nastražené několik hodin či dokonce dní. Také i zde platí, že více amuři vyhledávají sladší potravu a reflexní barvy. Dá se také lovit na rákos,listy z vrby, pampeliškový květ,kostka chleba nebo patky rohlíku, nejlepší pro lov z hladiny. A jako poslední a nejlepší je kukuřice. O účincích kukuřice při lovu amura se moc dobře ví už dlouhou dobu. V současné době je na trhu k dostání různě ochucená a barvená kukuřice, ale nejlepší je kvašená neochucená tu mají torpéda nejradši. To bude asi vše. Ať se vám daří při lovu torpéd a od vody zas někdy ahoj 
 
Roman Novák
Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Petrův zdar do e-mailu
Buďte první, kdo se dozví o zajímavostech, tajných slevách a rybářských novinkách. Rozesíláme 1 - 2x za měsíc.

Oblíbené značky rybářů

Jsme tu pro vás

 

Rybářské poradenství

Potřebujete poradit s výběrem?
Neváhejte se ozvat. Jsme také rybáři!

Petr Slovák

+420 722 245 930 Po - Pá (8:00 - 18:00) info@ngtfish.cz

facebook

Copyright © 2013 - 2019 NGTfish.cz - Všechna práva vyhrazena / Design od Lukáš Dubina
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz